[Company Logo Image]  Domácí sauny - prodej, instalace, poradenství, zásilková služba    

Home Doporučujeme Prodej Mapa WEBu Zaměstnání Kontakt Hledání         
Produkty Stavba sauny Spravné saunování Novinky

Home

 

Kouzlo ze severu

    Investujte do sauny, Vaše investice se Vám vrátí ve zdraví. Saunování není dobré jen pro relaxaci, ale hlavně pro zlepšení a udržení dobrého fyzického stavu každého z nás. Je prokázáno, že Finové, kteří se saunují již více než dva tisíce let, patří mezi nejzdravější národy na světě.

Proč do sauny?

    Sauna je všeobecně známá jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka. Především má výborný preventivní účinek, utužuje zdraví. Při pravidelném saunování několikanásobně zvýšíme odolnost organismu proti nachlazení, kašli a rýmě. Návštěvou sauny v podstatě posilujeme imunitní systém, tedy obranné schopnosti lidského organismu, a tím snižujeme výskyt různých onemocnění.
    Při saunování dochází ke zvýšení výkonu srdce a povzbuzení celého krevního systému. Tím se lépe prokrvují vnitřní orgány, svaly, končetiny i kůže. Prokrvení má účinky na regeneraci celého organismu, podporuje tvorbu nových buněk. Pravidelné návštěvy sauny jsou vhodné i pro lidi, které trápí studené ruce a nohy.
    V sauně se tělo začne silně okysličovat, rozšiřují se kožní póry a cévy, tím se zlepší dýchání kůže, která je poté vláčnější a svěžejší. Tím, že v sauně dochází k silnému pocení, pleť se zbavuje mazu a nečistot a z těla se dostávají škodlivé látky. Odborníci tvrdí, že za třicet minut saunování se vyloučí tolik odpadu, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin. Díky saunování se zlepšují některá onemocnění kůže a můžeme pozorovat příznivé kosmetické účinky. Pleť je po návštěvě sauny jemnější a krásnější. Napomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů a zvýšeným prokrvením prospívá k výživě vlasových kořínků.
    Účinný vliv má na zmírnění a úlevy od bolestí, a to především kloubů a svalů. Často se sauna využívá k rehabilitaci po úrazech, zánětech šlach a ke zmírnění obtíží při artróz a revmatismu. Saunování je doporučeno při chronických zánětech cest dýchacích, průdušek a poskytuje úlevu lidem s astmatem.
    Sauna má také pozitivní vliv na lidskou psychiku. Člověk se v sauně uvolní, a zbaví se tak stresu, deprese, nervozity či migrény.
Je nesmírně prospěšná jako prevence proti alergiím a využívá se jako prostředek k postupnému otužování i ke zvyšování kondice.
    Sauna má nespočet dalších kladných vlivů. Příznivě působí i na hormonální funkce organismu, dále pak pomáhá tělu dosáhnout acidobazické rovnováhy, tj. ke správnému poměru kyselin a zásad v tělních tekutinách. Saunování napomáhá ke zbavení se nespavosti, nechutenství, nervozity a tísnivých pocitů. Vede k pocitům dobré nálady a osvěžení.

Pravidla saunování

    Než vejdete do sauny, měli byste se předem řádně osprchovat vlažnou vodou. Do sauny si sebou vemte ručník na který si sedněte. Nastavte teplotu tak aby,byla příjemná pro všechny kdo jsou v sauně. Odpočívejte a užívejte si příjmné saunové atmosféry. Jste-li stoprocentně v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou. Případně vlažnou vodou, tím se zbavíte potu a s ním i všech nečistot.

Do sauny bez stresu a s lehkým žaludkem
    Jít do sauny, když jsme rozčilení, vůbec není zdravé. Nejprve si dopřejeme relaxaci. Taktéž po velkém zatížení, například sportovním, necháme tělo vychladnout. V žádném případě nechoďte do sauny přímo z tréninku. Orientačním kritériem vstupu do sauny by měl být normální pulz. Do sauny nechoďte nikdy s plným žaludkem. Jídlo zatěžuje krevní oběh. Pokud se těsně před saunou příliš najíte, má váš žaludek práci s trávením a zrychlení krevního oběhu, ke kterému dochází v sauně, není efektivní. Ideálním řešením není ani návštěva sauny nalačno. Najezte se tedy přibližně dvě hodiny před saunou a po ní si dejte lehké jídlo.

Tradiční finská sauna

    Skandinávská sauna má dvě tradiční formy. První je KLASICKÁ SAUNA, tato sauna je charakteristická teplotami 75 až 90°C s vlhkosti vzduchu 20 až 35%. Požadovaná vlhkost vzduchu se dociluje poléváním rozpálených kamenů, což je velice hezký proces, pro řadu lidi určitý rituál. Ucítíte tu nadhernou atmosféru kdy bude do Vás vstupovat teplo. Póry na pokožce se otevřou, začnete se snadno potit, nečistoty a  odumřelé buňky se z Vaší pokožky začnou uvolňovat.

Trochu náročnější formou sauny je SUCHÁ SAUNA, tato sauna je charakteristická teplotami 95 až 100°C s vlhkosti vzduchu 5 až 10%. Suchá sauna je populární mezi lidmi kteří mají rádi pocit silného pronikání tepla.

Pitný režim
    Zvýšené pocení způsobuje rychlý úbytek vody z organismu. Doplňování tekutin čistou vodou, minerální vodou, limonádami nebo alkoholickými nápoji není pro organismus ideální. Tekutiny doplňujte pomocí čerstvých ovocných a zeleninových šťav. Pro přípravu tekutin doporučujeme šnekový odšťavňovač.
Délka pobytu v sauně
    Pamatujte, že třikrát stačí. Pro pozitivní účinek sauny postačí, když její jednotlivé fáze absolvujte dvakrát nebo třikrát. Mezitím odpočívejte, uvolněte se, a hlavně necvičte. Také nezanedbávejte oddechovou půlhodinku po ukončení celého procesu. Začátečníci by v sauně rozhodně neměli zůstávat déle než pět minut, a to ještě v těch méně horkých nižších lavicích, a teprve postupně pobyt prodlužovat a na saunu si zvykat. Každý, komu se v sauně udělá špatně, jdou na něj mdloby, točí se mu hlava nebo mu příliš rychle buší srdce, by měl ze sauny odejít.

Kdy do sauny nechodit

    Když na sobě pozorujete neklamné známky onemocnění, jako například ucpaný nos, bolest v krku nebo kloubech, je sauna to nejhorší, co můžete udělat. Pocením v sauně a střídáním teplot se váš stav výrazně zhorší a nemoc se rychleji rozvine. Nechoďte do sauny, máte-li anginu pectoris, sužuje vás kornatění tepen, máte vysoký nebo nízký tlak, epilepsii, cukrovku a kožní obtíže (kromě akné). Po odeznění nemoci, sauna zase pomůže vypudit z těla poslední zbytky virů.

 

Home ]

Pošlete e-mail: info@domaci-sauny.com
Copyright © 2004 A-V
Poslední modifikace: 1/2/202
4

Spolupracujeme: A-V produkt, Kup-saunu, PageRank.cz, A-V, EKO KOMFORT SEZNAM